WADT

13th Workshop on Algebraic Development Techniques


Organiser

José Fiadeiro (University of Lisbon, P)


PROGRAMME

(at a glance)


THURSDAY, April 2nd

09:00 ­ 10:00

Invited Lecture

Formal verification of pipelined processors

Randy Bryant (CMU, USA)

10:00 ­ 10:30

Coffee

10:30 ­ 12:30

CoFI, The Common Framework Initiative: Status Report, PD.Mosses (U Aarhus, DK)

More on standard specifications: quantifiers, modal operators, and refinements, P.Padawitz (U Dortmund, D)

Semantic constructions for the specification of objects, C.Cirstea (U Oxford, UK)

Completeness of narrowing in non-copying implementations, D.Plump (U Bremen, D) and A.Habel (U Hildesheim, D)

12:30 ­ 14:30

Lunch

14:30 ­ 15:30

Invited Lecture

Concurrent constraint programming as an extension of functional programming

Gert Smolka (U Saarlandes, D)

15:30 ­ 16:00

Coffee

16:00 ­ 17:30

Rewriting logic computation in Maude, M.Clavel, F.Duran, S.Eker, P.Lincoln and J.Meseguer (SRI, USA) Formalizing agent views, A.Moreira (New U Lisbon, P)
Compilation of non-deterministic computations in ELAN, H.Kirchner and PE.Moreau (LORIA, F) A computational media metaphor, U.Lechner (U St Gallen, CH)
Observational logic, P.Resende (T U Lisbon, P) GRALPLA: an algebraic specification framework for object oriented development , M.Gea and JC.Torres (U Granada, E)
Partial-congruence factorization of bisimilarity induced by open Maps, S.Lasota (U Warsaw, PL) Class-multithreads algebraic specifications: new foundations, GF.Mascari (IAC-CNR, I)


FRIDAY, April 3rd

09:00 ­ 10:00

Invited Lecture

Challenges and opportunities visual programming languages bring to programming language research

Margaret Burnett (Oregon State U, USA)

10:00 ­ 10:30

Coffee

10:30 ­ 12:30

Tiles with symmetries and copying, U.Montanari, R.Bruni (U Pisa, I) and J.Meseguer (SRI, USA)

Using reflection to specify transaction sequences in rewriting logic, N.Marti-Oliet and I.Pita (U Complutense Madrid, E)

ARTS - A formal Approach to Real-Time Systems, T.Maibaum (PUC-RJ, BR)

Linking initial algebra semantics and the B-language, U.Wolter (T U Berlin, D)

12:30 ­ 14:30

Lunch

14:30 ­ 16:00

A logical view of processes, F.Gadducci and U.Montanari (U Pisa, I) Rasiowa-Sikorski sequence deduction systems: a handy tool for computer science logic, B.Konikowska (Polish Academy of Sciences, PL)
A Modal Action Logic for action-based systems, A.Lopes and J.Fiadeiro (U Lisbon, P) An operation on Abstract Data Types, V.Pascual, L.Lamban and J.Rubio (U La Rioja, E)
An operational and denotational semantics for event structures based on Rewrite Logic, M.Bettaz, C.Bouanaka, S.Rami and M.Maouche (U Constantine, DZ) Functorial Semantics of Multialgebras, A.Corradini and F.Gadducci (U Pisa, I)

16:00 ­ 16:30

Coffee

16:30 ­ 18:00

A Natural Deduction Calculus for Structured Specifications, M.Wirsing, J.N. Crossley and H. Peterreins (L M U Munich, D)

Features and inheritance for specifications of static data structures, G.Reggio (U Genova, I)

Heterogeneous refinements of hierarchical specifications, G.Bernot (U Évry, F)


SATURDAY, April 4th

09:00 ­ 10:30

Fibring of interpretation systems, C.Sernadas, A.Sernadas and C.Caleiro (TU Lisbon, P)

Canonical constructions underlying relations between logics, A.Martini (TU Berlin, D)

A formal development infrastructure, R.Jüllig (Arrow Logics Inc, USA)

10:30 ­ 11:00

Coffee

11:00­ 12:30

Translating other specification languages into CASL, T.Mossakowski (U Bremen)

Moving specification structures between institutions, T.Borzyszkowski (I Informatics - Gdansk, PL)

Effective combination of logics, C.Caleiro, A.Sernadas and C.Sernadas (TU Lisbon, P)

12:30 ­ 14:30

Lunch

14:30 ­ 16:00

An algebra of graph derivations and its classification by finite limit double theories, A.Corradini, M.Grosse-Rhode and R.Heckel (U Pisa, I) A new method for LOTOS specification, C.Choppy, P.Poizat and JC.Royer (U Nantes, F)
Concrete spatial refinement construction for graph transformation systems, M.Simeoni, M.Grosse-Rhode and F.Parisi-Presicce (U Roma "La Sapienza", I) Support for distributed cooperative software engineering, G.Rosu (UCSD, USA)
An efficient strategy for graph rewriting with constructors, JC.Janodet and R.Echahed (L Leibniz, F) Algebraic specifications and software design in type theory, N.Mylonakis (U Edinburgh, UK)

16:00 ­ 16:30

Coffee

16:30 ­ 18:00

Lunch

14:30 ­ 16:00

An algebraic framework for separate compilation, D.Ancona (U Genova, I) Real-time temporal specification, PY.Schobbens (U Namur, B)
Partial implementation of ADTs, X.Burguès, X.Franch (U P Catalonia, E) and D.Till (City U, UK) Multi-agent situation and state calculus, J.Ramos (TU Lisbon, P)
Lessons from Cafe Project, assessment of the system and case studies, A.Nakagawa (SRA, JP) Institutions for a universal approach to high-level Petri Nets, J.Padberg (TU Berlin, D)